Едвај ќе дочекате да ги пробате – Мафини со семки

Едвај ќе дочекате да ги пробате – Мафини со семки

Мафини полни семки.

Состојки:

 • 100 мл. вода топла
 • 100 мл. млеко
 • 1 квасец
 • 2 лажици масло
 • 2 лажици маргарин
 • 3 лажици пченкарно брашмо
 • 4 шолји бело брашно
 • 1 лажиче сол
 • 1 лажиче шеќер
 • 100 гр. ситно сирење
 • 1 јајце
 • 1 жолчка за горе и семки од сончоглед

Подготовка:

 1. Се меша квасецот со топла вода и шеќер, па се активира, се става на средина на брашното со сол и сите други состојки.
 2. Се меси тесто и се остава да нарасне на топло.
 3. Се дели на 6 топки и се развлекува секоја, се прават полжавчиња и се ставаат во големи калапи за мафини.
 4. Се оставаат да нараснат и се премачкуваат со жолчка, се ставаат семки и се печат на загреана рерна на 180 степени 30 минути.

 

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Брзи традиционални бомбици

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

Пченична каша

singlepost_text