Деликатес од вашата кујна: Батаци со бешамел

Деликатес од вашата кујна: Батаци со бешамел

Направете вкусни батаци.

Состојки:

 • 2 парчиња батаци
 • 405 компири
 • 1-2 тиквички
 • 200 гр. зеленчук од кесе (грашок, пченка, морков)
 • 4 пиперки
 • 1 пакување бешамел
 • 150 гр. кашкавал

Подготовка:

 1. Се сечат тиквичките и компирите откако ќе се излупат на кругови.
 2. Се редат на плех и меѓу нив се ставаат парчиња пиперки сечени.
 3. Се пече пилешкото во рерна со малку масло 25 минути, па се сече месото, се ставаат зачини и се става врз компирите и тиквичките со зеленчукот од кесе.
 4. Се става масло и е пече  на 200 степени 30 минути.
 5. Се става бешамелот горе кога ќе омекне зеленчукот и се става кашкавал рендан, па се запекува уште 15 минути.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Брзи традиционални бомбици

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

Пченична каша

 

singlepost_text