Виршла мафини – Многу од една смеса

Виршла мафини – Многу од една смеса

Појадок кој многу заситува а лесно се прави.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 2 дл. јогурт
 • 1 дл. масло
 • 13 лажици брашно
 • 2 лажици пченкарно брашно
 • 100 гр. печеница
 • 3 виршли
 • сол

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со жица и се ставаат сите други состојки освен виршлите, да се добие лесна смеса.
 2. Во калап за мафини се става од смесата, а во средината на секој мафин се става парче виршла.
 3. Се загрева рерната на 180 степени и се печат 15 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text