Брз и евтин ручек: Запечени тиквици со сирење

Брз и евтин ручек: Запечени тиквици со сирење

Одличен предлог за брз ручек!

Состојки:

 • 600 гр млади тиквици
 • малку кромид или праз
 • 3-4 чешниња лук
 • малку магдонос
 • 4 јајца
 • 1 лажичка сол
 • бибер
 • 50 мл млеко или јогурт
 • 100-150 гр сирење
 • 1 лажица брашно
 • 100 гр кашкавал

Начин на подготовка:

 1. Сите состојки ситно исечкајте ги.

   

 2. Разматете јајца, млеко, сирење и рендан кашкавал, како и брашно.

   

 3. Сѐ измешајте и ставете во огноотпорен сад. Печете на 180 степени околу 35 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text