Тесто за пица – Се прави со пиво

Тесто за пица – Се прави со пиво

Тесто за пица со пиво.

Состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 1,5 дл. млеко
 • 2 дл. пиво
 • 4 лажици маслиново масло
 • 1 лажиче сол
 • 40 гр. квасец
 • 1 лажиче шеќер

 

Подготовка:

 1. Брашното со шеќер и сол, маслиново масло се става во сад.
 2. Се загреваат на оган пивото со млеко и квасец.
 3. Се соединува се и се прави тесто.
 4. Се развлекува по плех и се пече.
 5. Не го сукајте со оклагија, само со раце во плехот.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text