Лажен мус од банана и грчки јогурт – готов за миг

Лажен мус од банана и грчки јогурт – готов за миг

Овој брз крем можете да го послужите со свежо овошје, парчиња бисквити или чоколадо.

Состојки:

 • 4 банани
 • 450 гр грчки јогурт
 • 50 гр шеќер во прав
 • 1 лажица екстракт од ванила
 • 1 лажичка сок од лимон

Начин на подготовка:

 1. Измешајте јогурт и шеќер во прав во глатка смеса.

   

 2. Изблендирајте банани со екстракт од ванила и сок од лимон.

   

 3. Измешајте ја смесата од јогурт со изблендирани банани и лесно измешајте со шпатула.

   

 4. Ставете во садови и ставете во фрижидер најмалку 4 часа.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text