Тиквички печени во павлака

Тиквички печени во павлака

Направете вкусно запечено јадење.

Состојки:

  • 2 тиквички
  • 150 гр. сирење
  • 100 гр. павлака
  • 2-3 чешни лук
  • сол и масло

Подготовка:

  1. Се мијат и сечат тиквичките на кругови.
  2. Се солат и оставаат да се цедат.
  3. Се редат во плех со хартија и масло.
  4. Се става ронето сирење со павлака, ситнет лук и зачини.
  5. Се става смесата горе и се пече на 200 степени да порумени.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

singlepost_text