Само јајцата имаат вакви аминокиселини – За што се помагаат

Само јајцата имаат вакви аминокиселини – За што се помагаат

Јајцата се секојдневен дел од нашата исхрана, добри се за појадок, вечера, ручек, некогаш мезе.

Тие имаат многу селен, фосфор и витамини Б2, Б5 и Б12. Имаат протеини кои 100 посто се користат во телото, како и витамин Д во составот.

Имаат колин, аминокиселина која соработува со фолната киселина и витаминот Б.

Имаат важна улога за мозокот, за противвоспалителни процеди на телото, за чистење на крвните жили.

Имаат  лутеим и каротеноиди кои спречуваат катаракта и појава на молекуларна дегенерација на телото.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

singlepost_text