Намаз од семки: Совршена вечера, но и доручек

Намаз од семки: Совршена вечера, но и доручек

Вкусно и лесно за подготовка…

Состојки:

 • 1 шолја семки од сончоглед
 • 1/2 шолја семки од тиква
 • 5 лажици маслиново масло
 • 5 лажици сок од лимон
 • 1 дл доматно пире
 • 2 лажици мелен сусам
 • зачини по вкус
 • лук во прав
 • бибер
 • сол
 • куркума

Начин на подготовка:

 1. Семките од сончоглед и од тиква кратко згответе ги, измијте ги и исцедете. Ставете семки во блендер, додајте ги останатите состојки и изблендирајте додека состојките не се поврзат. Ако е прегусто додајте малку доматно пире.

   

 2. Користете како намаз на убаво парче крцкав леб.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text