Како правилно се чува зелка? – Вака не го губи витаминот Ц

Како правилно се чува зелка? – Вака не го губи витаминот Ц

Зелката е намирница полна витамин Ц и здравје, која се јаде и во лето и во зима.

Свежата зелка се чува и до неколку дена ако се држи далеку од извор на топлина.

Така се спречува да скапе брзо и да го загуби најважниот витамин Ц во себе.

Ако зелката ја чувате на пример на 24 степени ќе изгуби 10 пати повеќе витамин Ц отколку на 4 степени.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

singlepost_text