Рецепт за почетници: Ѓувеч

Рецепт за почетници: Ѓувеч

Рецепт за ручек кој лесно се прави.

Состојки:

 • 500 гр пилешко
 • 200 гр суви ребра
 • 2 главици кромид
 • 6-7 свежи пиперки
 • 1 помала тиквица
 • 1-2 моркови
 • 2 домати
 • 1 компир
 • малку мелена црвена пипер
 • сув зачин или сол
 • мелен бибер
 • ловоров лист
 • масло

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете крупно сечкан кромид, додајте сечкани пиперки на коцки и пропржете.

   

 2. Додајте тиквици на коцки и компир, заедно со коцки суви ребра, па додајте зачин или сол, мелена пиперка, бибер и динстајте.

   

 3. Тргнете од шпорет. Додајте измиен ориз па измешајте. Тепсијата намастете ја со масло и наредете сечкани домати.

   

 4. Пилешкото посолете го, намастете го и ставете го во тепсијата. Печете на 210 степени околу 1 часа.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text