Салата од пилешко и печурки

Салата од пилешко и печурки

Фантастично предјадење!

Состојки:

 • 500 гр шампињони
 • 1 парче пилешко бело месо
 • 1 лажица путер
 • 400 гр кисела павлака Пекабела
 • 2 јајца
 • 4 кисели краставички
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. Белото месо обварете го и исечкајте го на ситни коцки. Печурките исечкајте ги на коцки и динстајте на путер додека водата не испари. Додајте сечкан магдонос и печурките соединете ги со бело месо.

   

 2. Изрендајте јајца и краставици, па додајте во месото и печурките и на крај ставете кисела павлака и измешајте.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко