Макарони со спанаќ, артичока и сирење

Макарони со спанаќ, артичока и сирење

Вкусно јадење кое ќе го обожавате!

Состојки:

 • макарони
 • 1/2 шолја артичока
 • сечкан кромид
 • сечкан спанаќ
 • 3 чешниња лук
 • 1/4 шолја пармезан
 • 1 шолја моцарела
 • 1 шолја свежо сирење
 • павлака

Начин на подготовка:

 1. Вклучете ја рерната да се загрее и за тоа време згответе ги макароните по упатството на кесичката.

   

 2. Измешајте во сад половина шолја артичока, сечкан кромид и сечкан спанаќ.

   

 3. Додајте 3 чешниња лук. Потоа додајте 1/4 шолја пармезан, 1 шолја моцарела, 1 шолја свежо сирење.

   

 4. Измешајте со зготвените макарони, намастете плех, ставете ја мешавината во плехот, прелијте со павлака и печете 30 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text