Вкусна напивка: Домашен ликер од грозје

Вкусна напивка: Домашен ликер од грозје

Оваа напивка уште ја нарекуваат и еликсир на младоста.

Состојки:

 • 1 кг грозје
 • 500 гр шеќер
 • 1 лимон
 • 2 стапчиња цимет
 • 0,5 л вотка
 • 1 дл ладна превриена вода
 • 2 кесички ванилин шеќер

Начин на подготовка:

 1. Добро измијте го грозјето, па секој грозд пресечете го на половина. Лимонот добро измијте го и изрендајте кора, а сокот исцедете го.

   

 2. Во голема тегла ставете го грозјето, изренданата кора од лимон, сок од лимон, шеќер, ванилин шеќер и 2 стапчиња цимет.

   

 3. Сѐ прелијте со 0,5 л вотка и 1 дл ладна превриена вода. Теглата добро затворете ја и ставете ја на темно и ладно место минимум 4 недели. По тој периот процедете го ликерот во стаклено шише.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text