Неодолива кремаста Хуанито торта

Неодолива кремаста Хуанито торта

Одлична торта – за родендени, слави или било какви прилики.

Состојки за кора:

 • 6 белки
 • прстофат сол
 • 90 гр шеќер
 • 150 гр мелени ореви
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажица какао

Состојки за фил:

 • 1 л млеко
 • 150 гр шеќер
 • 4 пудинга од ванила
 • 6 жолчки
 • 3 лажици брашно
 • 250 гр маргарин
 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 250 гр мелени ореви
 • 300 гр шлаг
 • 500 мл кисела вода
 • 100 гр млеко во прав
 • 250 гр мелена плазма

Состојки за декорација:

 • 200 гр шлаг
 • 400 мл кисела вода

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text