Бомбици со суви смокви

Бомбици со суви смокви

Направете вкусни бомбици со смокви.

Состојки:

  • 400 гр. суви смокви
  • 250 гр. шеќер
  • 50 гр. мелени ореви
  • 1 рендана кора од лимон
  • 30 гр. шеќер за горе или по избор

Подготовка:

  1. Се мелат смоквите и се ставаат во длабок сад.
  2. Се додава шеќер со мелени ореви и рендана кора од лимон и лимоновиот сок, па се меша со лажица.
  3. Се меси со рака потоа и е прават топчиња.
  4. Се валкаат во шеќер.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text