Полнето пилешко со сувомеснато и сирење

Полнето пилешко со сувомеснато и сирење

Брз и вкусен ручек!

Состојки:

 • 4 парчиња пилешки гради
 • 4 парчиња сувомеснато Пекабеско
 • 4 парчиња гауда сирење
 • 4 лажици сенф
 • 2 јајца
 • 1 шолја брашно
 • 1 шолја презла

Начин на подготовка:

 1. Пилешките гради расечете ги добро растегнете ги. Посолете, побиберете, намачкајте со сенф, па на нив ставете парче сувомеснато и сирење.

   

 2. Свиткајте ги рабовите кон внатре и свиткајте, внимавајќи филот да не може да истече.

   

 3. Извалкајте ги во брашно, разматени јајца и презла. Пржете додека не поруменат од сите страни.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text