Вкусен пченкарен леб

Вкусен пченкарен леб

Брзо и лесно направете вкусен пченкарен леб.

Состојки:

  • 1 мала шолја брашно
  • 1 мала шолја палента
  • 1/4 мала шолја шеќер
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • 3/4 лажичка сол
  • 1 мала шолја јогурт
  • 2 јајца

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 200 степени. Намастете лим за печење. 
  2. Во голем сад измешајте прво суви состојки, потоа додајте јогурт и јајца. Не мешајте премногу. 
  3. Тестото излејте го на лим за печење и печете 20 до 25 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text