Шварцвалд колач со вишни: Комбинација од чоколадо и вишни која ќе ве освои

Шварцвалд колач со вишни: Комбинација од чоколадо и вишни која ќе ве освои

Шварцвалд колач кој ќе ве воодушеви со кремаста текстура и комбинација од сладок и киселкаст вкус.

Состојки за кора:

 • 300 гр мелени бисквити
 • 100 гр растопен путер
 • 30 гр засладен какао прав
 • 100 мл млеко

Состојки за желе од вишни:

 • 500-600 гр исчистени вишни
 • 200 гр кристал шеќер
 • 60 гр густин
 • вода

Состојки за глазура:

 • 200 гр чоколадо
 • 3 лажици масло

Состојки за бел дел:

 • 200 гр крем сирење
 • 200 мл слатка павлака
 • шеќер во прав

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Домашни рецепти“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text