Брза гибаница со вода – Се прави со готови кори

Брза гибаница со вода – Се прави со готови кори

Направете гибаница, лесен и брз појадок со многу едноставни состојки.

Состојки:

 • 1 пакување кори за пита
 • 150 гр. маргарин
 • 50 мл. маслиново масло
 • 300 гр. сирење
 • 6 јајца
 • 300 мл. врела вода

Подготовка:

 1. Се топи маргаринот со маслото, се рони сирењето.
 2. Секоја кора се премачкува со смесата и се среди на намастена тепсија, па преку секоја кора се става и сирење.
 3. Се повторува додека има кори и фил.
 4. Се премачкува последната кора со останатата смеса од маргарин и масло и се сече на парчиња.
 5. Се матат јајца со жица се става иврелата вода и се меша брзо.
 6. Се прелива питата и се остава 15 минути.
 7. Се пече на загреана рерна на 180 степени 30 минути додека порумени.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text