Идеи за подготовка на омилениот зеленчук: Поховани компири

Идеи за подготовка на омилениот зеленчук: Поховани компири

Послужете ги како прилог или како главно јадење.

Состојки:

  • компир
  • јајца
  • брашно
  • презла
  • сол
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Компирите измијте ги и обварете ги во лушпа, но внимавајте да не се премногу зготвени. Потоа ставете ги во ладна вода, излупете ги од лушпа и вратете ги во ладна вода.

     

  2. Излупените компири извалкајте ги во брашно, јајца и презла. Пржете во тава на масло да поруменат од двете страни. Вадете ги на хартиени салфети.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text