Пица ролат од готови кори: Ручек за 30 минути

Пица ролат од готови кори: Ручек за 30 минути

Одличен рецепт за пица ролат…

Состојки:

 • 1/2 кг готови кори
 • 4 јајца
 • 200 мл јогурт
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 100 мл масло
 • 4 лажици брашно
 • кечап
 • рендан кашкавал
 • шунка
 • свежи печурки
 • оригано
 • сусам

Начин на подготовка:

 1. Направете фил за премачкување на корите. Разматете јајца, додајте масло, јогурт, сол, прашок за печиво и брашно. Убаво соединете. Секоја кора премачкајте ја со фил, десет пати. Десетата кора премачкајте ја со кечап, додајте шунка, кашкавал, печурки и оригано. Свиткајте во ролат. Премачкајте со остатокот од филот и посипете сос сусам. Печете на 180 степени околу 30 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text