Крем со гриз и чоколадо

Крем со гриз и чоколадо

Направете супер крем со гриз и чоколадо.

Состојки:

 • 1 л. млеко
 • 150 гр. гриз
 • 200 гр. шеќер
 • 100 гр. црно чоколадо
 • 4 јајца
 • 30 гр. маргарин
 • 2 ванили

Подготовка:

 1. Се двојат белки од жолчки.
 2. Се матат жолчките убаво.
 3. Се вари млекото со пола шеќер, па се става гриз и се меша. Се става и маргарин и жолчките.
 4. Се враќа на рингла колку малку да проврие.
 5. Се додава една ванила и се дели кемот на два дела.
 6. Се става во едниот исечено чоколадо.
 7. Белките се матат со останатиот шеќер.
 8. Се става наизменично во чаши од сте видови крем и се лади.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text