Храна за анемија – Намирници со кои проблемот исчезнува

Храна за анемија – Намирници со кои проблемот исчезнува

Ако мака мачите со анемија, постои цел список на намирници кои треба редовно да ги јадете.

Тука е цвеклото кое ја засилува крвта, спанаќот, како и зелениот зеленчук.

Јадете ротквици, печурки, пилешко и мисиркино месо, овошје и зеленчук.

Интегрални житарки, јаболки и моркови се одличен избор.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text