Галети со тиквици

Галети со тиквици

Брзо се прават, ќе ги обожавате!

Состојки:

 • 2 средни тиквици
 • 1 јајце
 • 1/4 шолја млеко
 • 1/4 шолја пармезан
 • 1/2 шолја брашно
 • 1/2 лажичка италијанска мешавина од зачини
 • малсиново масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Тиквиците измијте ги, исчистете ги, па посолете и оставете да отстојат 20-30 минути. Потоа добро исцедете ги од вишокот вода. 
 2. Во сад разматете јајца со млеко и пармезан, па додајте брашно претходно измешано со италијански зачини. 
 3. Соединете, додајте исцедени тиквици, зачинете, па од добиената смеса испечете галети.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text