За млад изглед, здрава кожа, коса и нокти – Намирници богати колаген

За млад изглед, здрава кожа, коса и нокти – Намирници богати колаген

Иако убавината се поврзува со козметички препарати, сепак најважни се исхраната и здравиот живот.

На сите ни е потребен клагенот во исхраната, за убава кожа, да се успори стареењето, да биде убава косата и ноктите.

За да се искористи колагенот целосно потребно е намирниците богати витамин Ц да не се обработуваат термички, или пак само минимално.

Колагенот е најраспространетиот протеин во телото, главна улога е да помага на структрата на кожата и цврстината на коските.

Јадете цитрусно овошје, зелен зеленчук и говедско месо кои изобилуваат сонего.

Риба и морски плодови треба често да ви бидат на менито.

Јадете и јајца.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text