Брз колач – Совршен за со кафе

Брз колач – Совршен за со кафе

Направете колач за со кафе, вистинско уживање.

Состојки:

 • 4 јајца

   

 • 1 ½ шолји шеќер

   

 • ½ шолји масло

   

 • 1 шолја кисело млеко

   

 • 2 лажички сода

   

 • 2 шолји брашно

   

 • 1 лимон (сок и кора)

   

 • 100 гр. ореви

   

 • 1 ванила

Подготовка:

 1. Се матат јајца со шеќер и кисело млеко.

   

 2. Се става брашно постепено и се додаваат ванила и сода, мелени ореви и изрендана лимонова кора и сок од лимон.

   

 3. Се става смесата во плех со масло и се пече на 170 степени 30 минути најмногу.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text