Запечени пиперки полнети со компир

Запечени пиперки полнети со компир

Вкусно јадење кое ќе го обожавате!

Состојки:

 • 3 домати
 • 1 главица кромид
 • 1 компир
 • 1 морков
 • листови магдонос
 • сол
 • бибер
 • црвена пипер
 • 1 мала шолја ориз
 • масло
 • пиперки бабури

Начин на подготовка:

 1. Излупете два домати, исечкајте ги на коцки, посолете и оставете да стои.

   

 2. На масло пропржете сечкан кромид, додајте исцедени домати и исечкани компири. Динстајте додека не омекне па додајте сечкани домати и ориз, посолете и побиберете. Добро измешајте и полнете ги бабурите.

   

 3. Направете тенка запршка од црвена пипер и пасирани домати, залијте ги пиперките, па запечете во рерна.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text