Солени кекси од вашата кујна

Солени кекси од вашата кујна

Направете мали солени кекси.

Состојки:

 • 300 гр. брашно
 • 70 мл. вода
 • 70 мл. млеко
 • 8 гр. квасец
 • 1 прстофат шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 2 лажици маслиново масло и малку морска сол

Подготовка:

 1. Се меша вода со млеко и се загрева.
 2. Се раствара квасец со малку шеќер, а брашното се меша со сол.
 3. Се става се заедно со маслиново масло и се меси тесто.
 4. Се премачкува со лажица маслиново масло и се става во кесе да нарасне двојно.
 5. Се развлекува на работна маса со брашно и се вадат 10 круга, се ставаат на плех со хартија.
 6. Се става морска сол на секое.
 7. Се печат на 180 степени додека не поруменат убаво.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Брзи традиционални бомбици

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

Пченична каша

 

singlepost_text