Крем салата за слави, родендени и ручек – „Галија”

Крем салата за слави, родендени и ручек – „Галија”

Направете вкусна салата Галија.

Состојки:

 • 150 гр. туна од конзерва
 • 4 моркови
 • 3 компири
 • 6 кисели краставички
 • 200 гр. мајонез
 • 1 дл. павлака
 • 100 гр. маслинки без семка
 • ½ магдонос и зачини

Подготовка:

 1. Се цеди туната и се става во сад.
 2. Се обаруваат морковите и компирите, се лупат и ладат. Се рендаат крупно со киселите краставички, се сече и магдонос и маслинките на кругови.
 3. Се става се во садот со туна.
 4. Се става мајонез и павлака, зачини, и се меша.
 5. Се сервира по избор, лади и служи.

 

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Брзи традиционални бомбици

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

Пченична каша

singlepost_text