Компири во фолија со кајмак

Компири во фолија со кајмак

Направете компири во фолија со кајмак.

Состојки:

  • 4-5 компири
  • 2 чешни лук
  • 200 гр. путер
  • 150 гр. кајмак
  • зачини

Подготовка:

  1. Се мие и убаво се суши компирот.
  2. Се прават засеци и се ставаат зачини на компироте, се ставаат во фолија потоа со пасиран лук и парчиња путер.
  3. Се печат на 220 степени околу еден час, па се вади фолијата и се печат уште 25 минути.
  4. Се служат со кајмак на нив.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text