60 бомбици од една смеса – Мали топчиња за секоја пригода

60 бомбици од една смеса – Мали топчиња за секоја пригода

Вкусни бомбици со мрвици, многу од една смеса.

Состојки:

 • 300 гр. празма мелена
 • 200 гр. шеќер во прав
 • 250 гр. маргарин
 • 6 лажици сок од праска
 • 200 гр. чоколадо
 • 3 лажици масло
 • 3 лажици млеко
 • 1 кесе шарени мрвици

Подготовка:

 1. Се мати омекнатиот маргарин со мелена плазма, се става шеќер во прав и сок.
 2. Се става во ладилник да се стегне.
 3. Се прават бомбици кои се ставаат на чинија, па во лаидлник.
 4. Се топи чоколадо со млеко и масло.
 5. Се валкаат бомбиците.
 6. Се ставаат мрвици и се ладат.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text