Триаголници со кикиритки и два вида чоколадо

Триаголници со кикиритки и два вида чоколадо

Вкусни колачиња без печење.

Состојки:

 • 200 гр. шеќер
 • 50 мл. вода
 • 200 мл. млеко во прав
 • 125 гр. маргарин
 • 100 гр. бело чоколадо
 • 100 гр. кикиритки
 • 50 гр. суво грозје
 • 100 гр. чоколадо за готвење
 • 3 лажици млеко и 1 масло

Подготовка:

 1. Се меша шеќер со вода, се става да зоврие.
 2. Се додава маргарин со мешање, па бело чоколадо.
 3. Откако ќе се стопи се, се трга од рингла.
 4. Се става млеко во прав и се мати со миксер.
 5. Се става во калап за триаголници смесата откако прво ќе и се стават ситно сечени кикиритки и суво грозје.
 6. Се лади.
 7. Се топи чоколадо со масло и млеко и се става горе.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

 

 

singlepost_text