Погача со сирење – Две од една смеса

Погача со сирење – Две од една смеса

Направете вкусни погачи од малку состојки.

Состојки:

 • 800 гр. готово тесто
 • 300 гр. сирење
 • 100 гр. маргарин
 • 2 јајца

Подготовка:

 1. Се купува готово тесто, или пак извадете од ладилник ако веќе имате спремено. МОжете и да си замесите тесто.
 2. Се дели на две топки, сирењето се рони, се матат јајцата (се двои една жолчка за премачкување).
 3. Се растопува и маргаринот.
 4. Се расукува тестото во тенка кора и се премачкува со маргарин и се става пола смеса.
 5. Пак се прави топка која се става на плех за печење со маргарин.
 6. Така се прави и со другата половина тесто.
 7. Се премачкуваат со жолчка и се печат на загреана рерна на 180 степени додека добијат златна боја.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

 

 

singlepost_text