Лешник бомбици

Лешник бомбици

Три состојки за вкусни бомбици.

Состојки:

  • 500 гр. шеќер
  • 5 дл. млеко
  • 50 гр. мелени лешници

Подготовка:

  1. Шеќерот и млекото се ставаат да се варат, на тивок оган.
  2. Се варат околу час и половина, а смесата треба е со боја на мед кога е готова.
  3. Се додаваат три лажици лешници, остатокот е за валкање.
  4. Се прават бомбици кога ќе се излади смесата, па се валкаат во лешниците.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

singlepost_text