Брз ручек: Ќофтиња во доматен сос

Брз ручек: Ќофтиња во доматен сос

Брз и вкусен ручек…

Состојки:

 • 300 гр мелено месо
 • 1 јајце
 • 1 главица кромид
 • 4 чешниња лук
 • кора од леб
 • зачин, сол, пипер, бибер

Состојки за сос:

 • 1/2 шолја масло
 • 1 лажица брашно
 • 200 мл варен домат
 • малку зачин
 • малку шеќер (по желба)

Начин на подготовка:

 1. Кромидот и лукот ситно исечкајте ги и додајте го месото. Во таа смеса додајте јајце, исечкана кора од леб, зачин, сол, пипер и бибер. Добиената смеса изедначете ја со раце.

   

 2. Со раце обликувајте мали ќофтиња и пржете ги на масло. Готовите ќофтиња ставете ги на салфети како би се исцедиле маснотиите.

   

 3. Испржете 1/2 шолја масло и брашно додека не зарумени. Додајте го варениот домат и мешајте за да не се создадат грутки. Додајте малку вода. Сосот гответе го 2-3 минути, а потоа додајте малку зачин и малку шеќер. Сосот послужете го како прилог со ќофтето.

   

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text