Деликатес за ручек од две состојки

Деликатес за ручек од две состојки

Вкусен ручек на менито со лук и тиквички.

Состојки:

  • 2-3 тиквички
  • 3-4 чешни лук
  • зачини

Подготовка:

  1. Тиквиците не се лупат, се сечат на дебели кругови, па се оставаат половина час да се исушат.
  2. Се пржат на врело масло, додека не добијат убава боја.
  3. Се ставаат во чинија со ситнет лук над нив, сол, бибер и вегета.
  4. Додадете си и зачини по желба.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

 

singlepost_text