Плескавици со овесни снегулки – брзи и вкусни

Плескавици со овесни снегулки – брзи и вкусни

Брзи и вкусни плескавици со овесни снегулки…

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 4 чешниња лук
 • 200 гр овесни снегулки
 • 1 кесичка супа
 • 50 мл масло
 • 1 лажица ситна црвена пипер
 • бибер
 • 300 мл вода
 • малку листови магдонос или босилек
 • 1-2 лажица презла
 • уште малку масло за преливање
 • 2 јајца

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text