Медитерански намаз од маслинки

Медитерански намаз од маслинки

Послужете со препечен леб, солени крекери, тортиља чипс или како намаз за сендвичи.

Состојки:

  • 150 гр зелени маслинки
  • 2 лажици маслиново масло
  • 2 чешниња лук
  • 1 лажица маслиново масло

Начин на подготовка:

  1. Во блендер ставете процедени маслинки, маслиново масло, лук и сок од лимон. Миксајте додека не добиете глатка смеса, потоа префрлете во сад и вашиот намаз е готов.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text