Деликатес: Пиперки полни кашкавал и сирење

Деликатес: Пиперки полни кашкавал и сирење

Вкусни пиперки полни кашкавал и сирење како деликатес на вашата трпеза.

Состојки:

 • 10 пиперки
 • 150 гр. кашкавал
 • 200 гр. сирење
 • 1 домат
 • 1 лажица крем сирење
 • 1 лажица мајонез
 • 2 јајца

Подготовка:

 1. Се мијат и сечат по должина пиперките и им се тргаат семките.
 2. Се сече на коцки ситно кашкавалот, се рони сирењето, се лупи и се сече само мекиот дел од доматот и се става се во сад со јајца и по желба магдонос.
 3. Се полнат пиперките, па се редат на сад за печење.
 4. Се печат на загреана рерна на 180 степени додека не поруменат.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

 

 

singlepost_text