Како правилно се замрзнуваат боровинки?

Како правилно се замрзнуваат боровинки?

Боровинките се вкусно овошје полно витамини.

Се мијат и сушат убаво ако сакате даги замрзнете, а потоа се ставаат во поголем плех и откако ќе се распоредат се оставаат вака во ладилник околу два часа.

Се вадат потоа и ставаат во пластичен сад или кесе.

Вака се чуваат до една година.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

singlepost_text