Вашите омилени лепчиња – Домот ќе ви мириса на пекара

Вашите омилени лепчиња – Домот ќе ви мириса на пекара

Направете вкусни домашни лепчиња, нема да имате поомилено нешто за јадење.

Состојки:

 • 700 гр. брашно
 • 1 квасец сув
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 1 лажиче оцет
 • 1 прстофат сода
 • 4 лажици масло
 • 400 мл. млака вода

Подготовка:

 1. Се сее брашното, па се става сол.
 2. Се става квасецот со шеќер и масло, оцет и сода.
 3. Се става вода постепено да се замеси тесто.
 4. Се покрива со крпа тестото и се остава да нарасне еден час.
 5. Се премесува тестото и се дели на 8 дела.
 6. Се прават лепчиња и се става малку брашно на нив и 3-4 засеци со нож.
 7. Се оставаат 20 минути да нараснат па се печат на загреана рерна на 180 степени 20-25 минути.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

 

singlepost_text