Чорбест грав со суви ребра

Чорбест грав со суви ребра

Вкусно јадење – прсти да излижеш!

Состојки:

 • 250 гр грав
 • 500 гр суви ребра
 • 3 главици кромид
 • 2 моркови
 • магдонос
 • лута пиперка
 • мелена пиперка
 • 2 лажици брашно
 • 4 лажици маст
 • сол
 • бибер
 • сув зачин

Начин на подготовка:

 1. Во големо тенџере на две лажици маст пропржете исечкан кромид. Додајте изрендани моркови и магдонос, налијте шолја вода, па динстајте на тивок оган додека течноста не испари.

   

 2. Налијте два литри вода, додајте грав, исечкана пиперка и ребра исечкани на парчиња, па гответе уште 3 часа на тивок оган.

   

 3. На останатата маст пропржете брашно, додајте мелена пиперка, ставете запршка во гравот, па гответе уште неколку минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text