Малку калории, многу здравје – Зошто да јадеме праски

Малку калории, многу здравје – Зошто да јадеме праски

Праските се супер овошје, имаат малку калории, диетални се и полни витамини и здраје.

Имаат најмногу витамини А и Ц во себе, многу влакна.

Имаат калиум во себе, помагаат за здраво срце, борба со кардиоваскуларни болести и се борат со големиот непријател на телото – дијабет.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text