Домашен сладолед со слатка павлака – Кремав и брз

Домашен сладолед со слатка павлака – Кремав и брз

Направете вкусен сладолед со павлака.

Состојки:

  • 4 жолчки150 гр. шеќер2 ванилин шеќер

    250 мл. млеко

    200 мл. слатка павлака

Посготовка:

  1. Се матат жолчки со шеќер, ванила и млеко.
  2. Се вари се заедно да се згусне со постојано мешање.
  3. Се мати павлаката.
  4. Се става во оладениот крем и се става во кутија сладоледот да се заледи.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text