Летно мезе – Залаци од тиквички

Летно мезе – Залаци од тиквички

Вкусен ручек со тиквички идеален за лето.

Состојки:

  • 1 тиквичка
  • 1 јајце
  • 250 гр. брашно
  • 2 лажички прашок за пециво
  • 1/2 пакување презла
  • масло и зачини

Подотовка:

  1. Се ренда крупно тиквичката и се остава со сол 10 минути, па се цеди.
  2. Се меша со јајце потоа, со сол, бибер, вегета…зачини по избор, брашно и прашок за пециво.
  3. Се валкаат крокетите кои ќе ги направите со рака, во презла.
  4. Се загрева масло и се пржат.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text