Ледени коцки кои не се печат: Имаат само 100 калории – исклучително популарен десерт за сите кои внимаваат на линијата

Ледени коцки кои не се печат: Имаат само 100 калории – исклучително популарен десерт за сите кои внимаваат на линијата

Одличен протеински десерт…

Состојки:

 • 500 гр немасно сирење
 • екстракт од ванила
 • 500 мл протеинско млеко од ванила
 • засладувач
 • 75 гр лешници
 • 30 гр желатин
 • 100 мл вода
 • кокосово масло
 • 350 гр вишни

Начин на подготовка:

 1. Измешајте сирење, ванилин екстракт, протеинско млеко од ванила, засладувач по вкус и желба, мелени лешници, измешајте сѐ заедно.

   

 2. Додајте желатин во вода и почекајте 15 минути да набабри, во намастен плех со кокосово масло додајте вишни, растопете набабрен желатин, на тивок оган. Додајте малку протеинско млеко, измешајте желатин со смесата па ставете ја смесата преку вишните.

   

 3. Изладете околу 90 минути во фрижидер и исечкајте на коцки. Додајте преку вишните, малку цимет и послужете.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text