Воздушест колач со јаболки и цимет

Воздушест колач со јаболки и цимет

Направете воздушеста пита од јаболки.

Состојки:

 • 6 јајца
 • 350 гр. шеќер
 • 200 мл. масло
 • 300 мл. топло млеко
 • 240 гр. брашно
 • 2 ванили
 • 1 прашок за пециво
 • 1 лажица цимет
 • 1 кг. јаболки

Подготовка:

 1. Се лупат и чистат јаболките, се рендаат крупно и се става цимет на нив, па се тргаат.
 2. Се двојат белли од жолчки, се матат белките во пена, се додава шеќер, па едно по едно жолчките, ванила и топло млеко, масло и на крај брашно и прашок за пециво.
 3. Се меша се заедно.
 4. Се загрева рерна на 180 степени и се става хартија, па пола од смесата во плех.
 5. Се пече 10 минути, па се вади и се ставаат јаболките.
 6. Се става и другата половина смеса и се пече да порумени убаво.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text