Вкусни шпагети за секој ден

Вкусни шпагети за секој ден

Брзо јадење кое ќе го обожавате.

Состојки:

 • 150 гр павлака за готвење
 • 350 гр шпагети
 • 8 парчиња сувомеснато
 • 150 гр путер
 • 280 смрзнат или свеж грашок
 • 1 лажица сок од лимон
 • малку рендана кора од лимон
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Згответе тестенини ал денте и сочувајте една мала шолја вода од готвењето.

   

 2. Загрејте путер, додајте павлака за готвење, грашок и сувомеснато исечкано на мали парчиња па гответе на слаб оган 5 минути.

   

 3. Измешајте кора од лимон и сок од лимон, па прелијте по шпагетите. Посолете и побиберете.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text