Солен колач од тиквички

Солен колач од тиквички

Направете вкусен ручек со тиквички и зеленчук.

Состојки:

 • 700 гр. тиквички
 • 2 јајца
 • 100 мл. млеко
 • 70 гр. брашно
 • 20 гр. стопен маргарин
 • 1 прашок за пециво
 • 10 гр. пармезан рендан

Подготовка:

 1. Се загрева рерна на 200 степени, а брашното се меша со прашок за пециво, прстофат сол и изматени јајца со маргарин и млеко.
 2. Се мијат и рендаат тиквичките, па се ставаат во смесата.
 3. Се ставаат зачини по вкус.
 4. Се става во подмачкан плех со малку брашно цела смеса, се става пармезан горе и се пече околу 55 минути.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text